Yo'l harakatida svetoforni boshlaganda, siz yo'l harakati qoidalariga rioya qilishingiz kerak. Bu sizning shaxsiy xavfsizligi nuqtai nazaridan, va bu butun muhitning harakat xavfsizligiga hissa qo'shadi.
1) yashil chiroq - Yashil chiroq yoqilganda, transport vositalari va piyodalar o'tishiga ruxsat berish, transport vositalari va piyodalar o'tish taqiqlanadi, ammo transport vositalari va yo'lovchilar bilan to'g'rilashishga taqiqlanadi. Avtomobil buyruq yorug'lik signalidan buyruq berganda, haydovchi yashil chiroqni ko'rishi va to'g'ridan-to'g'ri to'xtashsiz haydash mumkin. Agar chorrahada to'xtash kerak bo'lsa, yashil chiroq yoqilganda, u boshlanishi mumkin.
2) Sariq chiroq yoqilgan - ogohlantirish signallari sariq chiroq - bu o'tish signalidir, yashil chiroq qizil rangga aylanishi kerak. Sariq yorug'lik yoqilganda, transport vositalari va piyodalar taqiqlangan, ammo to'xtash joyiga kirgan to'xtash liniyasini va piyodalar o'tishi mumkin bo'lgan transport vositalari o'tishni davom ettirishadi. To'g'ri burchakli transport vositasi va T shaklidagi kesishishning o'ng tomonidagi o'ng burilish transport vositasi transport vositalari va piyodalarning o'tishiga to'sqinlik qilmasdan o'tishi mumkin.
3) Qizil chiroq yoqilgan - trafik signallari qizil rangga ega emas, transport vositasi va piyodalar taqiqlangan transport vositasi va T shaklidagi chorrahalarda o'zaro temir yo'l va piyodalar harakatiga ta'sir qilmaydi. O'tishi mumkin.
4) O'q chiroq yoqilgan - oddiy yo'nalishda yoki o'tish signali taqiqlanadi. Yashil strelka yorug'ligi yoqilganda, transport vositasi o'q bilan ko'rsatilgan yo'nalishda o'tishi mumkin. Hozirgi vaqtda, uch rangli chiroq yoqilganidan qat'i nazar, transport vositasi o'q bilan ko'rsatilgan yo'nalishda haydash mumkin. Qizil o'qi yoqilganda, strelka yo'nalishi taqiqlanadi. O'q uzayishi odatda kesishqoqqa o'rnatiladi va trafikni boshqarish kerak bo'lgan trafikka ega bo'lishi kerak.
5) Sariq nur porlaydi - signalning sariq nuri porlayotganda, transport vositasi va piyodalar xavfsizlikni ta'minlash printsipiga muvofiq o'tishi kerak.